2025-01-28
Nizza is besokallt: betiltja a turizmus egyik népszerű változatát
Velence és Barcelona után a Francia Riviéra egyik ékkövét, Nizzát is elértek tömegturizmus negatív hatásai. Christian Estrosi polgármester bejelentette, hogy a város még a nyáron leszámol a Földközi-tengeri kikötőket ellepő óceánjárókkal, mivel a hatalmas hajók nem csupán látványként, de gazdasági szempontból is károsak.
A túlturizmus által fenyegetett európai úti célok egyre több intézkedést hoznak a jelenség korlátozása céljából. Elsőként Velence lépett, utána viszont – többek között – Barcelona, Amszterdam, a Kanári- és Baleár-szigetek, Szantorini, Lisszabon, Firenze vagy Athén vezetése is követte az olasz város példáját. Most pedig Nizza polgármestere, Christian Estrosi értesítette a városba érkező óceánjárókat működtető vállalatokat, hogy színét sem szeretné látni a „az úszó hoteleknek”, és legkorábban júliustól ki szeretné tiltani őket a nizzai kikötőből. A tervezett rendelet azonban nem vonatkozna az összes turistahajóra: leginkább a 190 méteres hosszúságot meghaladó, több mint 900 utast szállító óceánjárókat szeretnék távol tartani Franciaorszég ötödik legnagyobb településétől.

Az intézkedés semmiképpen sem akar a Nizza gazdaságának fontos turizmus gátja lenni, de amint Szantorini esetében is látszik: az óceánjárókkal kapcsolatos legnagyobb probléma az, hogy utasaik szinte semmilyen hasznot nem hoznak a célállomás gazdasága számára, mivel az előre kifizetett utazás áráért mindent megkapnak a fedélzeten, az étkezéstől kezdve egészen a szállásig. Az Eurostat legfrissebb adatai szerint az európai kikötők 2023-ban több mint 395 millió turistát fogadtak, egy norvégiai kutatás pedig arra az eredményre jutott, hogy óceánjárók utasainak 40 százaléka nem is száll partra a kikötőkben.

„A mai modern óceánjárók lényegében olyanok, mint a lebegő városok. A gyakran 5000 főt is kiszolgáló hajók folyamatosan járatják motorjaikat, szennyezik a környezetet, nem teremtenek munkahelyeket és jelentősen hozzájárulnak a városok infrastruktúráját és gazdaságát megterhelő túlturizmushoz. Ezek a hajók egyáltalán nem illeszkednek ahhoz a turisztikai modellhez, amit Nizza a vendégszeretet és helyi lakosság iránti tisztelet alapján ki szeretne alakítani” – indokolta meg a döntést Estrosi. A szakértők azonban vitatják, hogy a polgármester valóban meg tudja majd valósítani tervét – és főleg tartani a rendkívül szorosnak tűnő júliusi határidőt. A kritikusok úgy látják, hogy a döntés végül a kikötők és a kereskedelmi kamara vállára nehezedik majd, és azt is megjegyezték, hogy az érintett óceánjárók képesek lesznek majd kijátszani az előírást: a közeli Villefranche-sur-Merben kikötve árasztva el utasaikkal Nizzát.