2024-08-31
Jelentős összeggel jutalmazzák azokat, akik megoldást találnak Svájc egyik égető problémájára
Ötletbörzét hirdettek meg a svájci hatóságok, amelynek keretében összesen 50 ezer svájci frankkal jutalmaznák azokat, akik hatékony és környezetbarát módszert találnak az ország tavaiba süllyedt lőszerek kiemelésére. A védelmi beszerzésekért felelős állami hivatal (Armasuisse) közleménye szerint hárman osztozhatnak majd az összegen.
A különböző hibás, elavult vagy éppen feleslegessé vált muníciót 1918 és 1964 között süllyesztették el a svájci tavakban, többek között a Thuni-, a Brienzi- és a Vierwaldstätti-tóban. Az Armasuisse tájékoztatása alapján ezek mintegy 150-220 méteres mélységben fekszenek, a kiemelési munkálatokat pedig a rossz látási viszonyok, a robbanásveszély, az áramlatok, valamint a lőszerek állapota és méretei (némelyik tüzérségi eszköz több mint 50 kilogrammot is nyomhat) is megnehezítik. Az is problémát jelent, hogy egyes elemeik nem mágneses fémekből (réz, sárgaréz vagy alumínium) készültek, így már a helyzetük meghatározása sem egyszerű.
Az akkori ismeretek alapján ugyanis azt gondolták, hogy a víz a lehetséges kémiai folyamatoktól és az esetleges robbanások hatásától is megvédi a környéken élőket. A közelmúltban viszont már egyre jobban kezdtek aggódni miattuk, attól tartva, hogy a tófenéken nyugvó lőszerból pihenő fegyverekből a vizet és ezen keresztül a környező talajt is károsító anyagok szivároghatnak ki. Egy 2005-ös kockázatelemzésben arra jutottak a szakértők, hogy valamennyi akkor elérhető módszer súlyosan károsítaná a tavak ökoszisztémáját.
Ezért hirdették meg a mostani ötletbörzét, amelyek szakemberek, tudósok és a vállalati szféra képviselői mellett bárki javasolhat hatékony és környezetbarát megoldásokat. Az Armasuisse 2025. február 6-ig várja az ötleteket, és várhatóan 2025 áprilisában hirdetik ki az 50 ezer svájci frankon osztozó három nyertest. A közlemény megemlíti, hogy nem feltétlenül fogják azonnal alkalmazni is a díjazott megoldásokat, de azok mindenképpen alapul szolgálhatnak majd a további kutatásokhoz.
A pályázat részleteiről ezen, ezen és ezen a linken lehet tájékozódni.